Wakacyjne szlaki w Brodnickim Parku Krajobrazowym

Wakacyjne szlaki w Brodnickim Parku Krajobrazowym

Brodnicki Park Krajobrazowy został utworzony w 1985 roku i jest najbardziej wartościową pod względem przyrodniczym i kulturowym częścią Pojezierza Brodnickiego. BPK leży na terenie 2 województw: kujawsko-pomorskiego (12 349 ha) i warmińsko-mazurskiego (4 336 ha), a dominującą formą terenu jest rzeźba polodowcowa z pagórkowatymi obszarami wysoczyzny morenowej. Mimo, że ok. 60 % powierzchni Parku stanowią lasy, to jednak walorem środowiskowo- krajobrazowym są urokliwe, rynnowe jeziora otoczone stromymi zalesionymi brzegami, z wodą w II klasie czystości. Największym jeziorem są Wielkie Partęczyny (324 ha), a najgłębszym Zbiczno (41 m).

Naturalną cechą BPK są torfowiska i wodne szuwary. Do rezerwatów torfowiskowych należą m.in. Rezerwat Okonek czy Stręszek, które stanowią naturalną ochronę dla zarastających i dystroficznych jezior. Obszary torfowiskowe są jednocześnie ostoją rzadkich roślin i ptactwa. W przypadku polskich torfowisk nawet nieznaczny wzrost temperatury powietrza czy osuszanie mogą zagrozić osobliwościom przyrodniczym i ekosystemom wodnym, spowodować pożary i wzrost efektu cieplarnianego.

Rzeka Drwęca to rezerwat ichtiologiczny utworzony w 1961 roku dla ochrony łososia, troci i pstrąga, a także miejsce występowania rzadkiego minoga rzecznego.

W ramach edukacji ekologicznej BPK zachęca do korzystania ze ścieżek dydaktycznych, na których warto zobaczyć np. wodną elektrownię, wylęgarnię ryb, torfowiska czy sosny ze śladami żywicowania. Kajakowa ścieżka „Bachotek” liczy aż 9 km i prowadzi przez malownicze trasy wodne, gdzie z kolei można zaobserwować żyjące wydry, czaple, perkozy i polujące bieliki.

W Brodnickim Parku Krajobrazowym możemy oddychać pełną piersią, ponieważ jego tereny i unikatowe zasoby przyrodnicze wchodzą w skład obszaru funkcjonalnego „Zielone Płuca Polski”. Podziwiając kilkusetletnie pomniki przyrody- dęby, buki i sosny, nie zapominajmy o tym, że to właśnie stare, wielkie drzewa poprzez swój aparat asymilacyjny najlepiej wiążą węgiel, a ma to duże znaczenie z punktu widzenia ochrony klimatu.

Na eko-turystów  czeka również 26-kilometrowy Brodnicki Nordic Walking Park, zabytki kultury materialnej, a do Pałacu w  Brodnicy zaprasza księżniczka Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III Wazy, która mieszkała tutaj w latach 1605- 1625. Najmłodszych edukacyjną ofertą kusi Muzeum w Brodnicy, które w dniach 16-26.07.2019 r. organizuje zajęcia  wychowawczo-profilaktyczne „Wakacyjne spotkania z historią, przyrodą i zdrowiem”.

Oprac. Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku

http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/bpk

http://portal.muzeum.brodnica.pl/letnie-zajecia-edukacyjne/754/

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6973434