Rośliny, które filtrują powietrze

Rośliny, które filtrują powietrze

Spalanie odpadów oraz niskiej jakości paliw stałych – głównie węgla, a także pyły samochodowe, zdominowały polskie powietrze w okresie zimowym. Problem smogu dotyczy nie tylko dużych aglomeracji, ale także mniejszych miast, miasteczek, a nawet uzdrowisk. Smog przedostaje się przez nieszczelne okna czy kanały wentylacyjne do naszych mieszkań i budynków. Wiadomo, że szkodliwe oddziaływanie smogu zmniejszają tereny zielone, choć go nie niwelują, a od nasadzeń do powstania lasu mija przecież kilkadziesiąt lat…

Do poprawy jakości powietrza w domu mogą się przysłużyć tzw. naturalne oczyszczacze, m.in. chryzantema wielkokwiatowa, dracena odwrócona, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity czy sansewieria gwinejska. Anturium pochłania ksylen, natomiast areka świetnie sobie radzi np. z formaldehydem. Spośród 50 dobroczynnych roślin w pierwszej dziesiątce uplasował się figowiec benjamina, który jednak należy ustawiać w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt ze względu na trujący lateks, jaki zawiera. Nieocenione właściwości absorbcyjne zawiera oczywiście popularna paprotka. Według źródeł NASA efektywne filtrowanie powietrza jest możliwe, gdy w pomieszczeniu jest co najmniej jedna roślina na każde 10 metrów kwadratowych.

Zwiększenie skali stosowania odnawialnych źródeł energii w Polsce byłoby niewątpliwie bardzo korzystne dla naszego zdrowia i życia, złagodziłoby przede wszystkim poważne problemy ekologiczne, w tym problem najgorszego w Europie zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają Polacy. Warto śledzić stężenie pyłów np. na polskialarmsmogowy.pl czy interaktywną mapę z jakością powietrza w naszym kraju na powietrze.gios.gov.pl. Gdy zostanie przekroczony ich dopuszczalny poziom stężenia, specjaliści zachęcają wtedy do ograniczenia przebywania na zewnątrz, szczególnie do ograniczenia aktywności fizycznej. W czasie szkolnych przerw nie powinniśmy przebywać poza budynkiem szkoły czy przedszkola. Na pewno można rozważyć zakup maski antysmogowej, najlepiej z filtrem blokującym pyły PM2,5 oraz zainwestować w sprzęt, który oczyści domowe powietrze. Wysokiej jakości maski zatrzymują ok. 99% szkodliwych substancji, ale trzeba pamiętać, aby posiadały zawory umożliwiające łatwe oddychanie i odprowadzające wilgoć. Zawsze i wszędzie warto pić zieloną herbatę, zadbać o zbilansowaną dietę – bogatą w witaminy C, A, E i kwasy omega-3, dbać o higienę i częściej sprzątać.

Opracowała Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku

Źródło: poradnikzdrowie.pl/ Ochrona przed smogiem

fot. główna: Bluszcz pospolity 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7029438