Piękno przyrody jesienią

Piękno przyrody jesienią

Walory przyrodniczo-krajobrazowe południowo-wschodniej części Nadleśnictwa Skrwilno w okresie jesiennym są wyjątkowo malownicze i zachęcają do kontaktu z naturą nie tylko grzybiarzy, ale również amatorów plenerowych fotografii czy sportowców. W gminie Skępe powstały dwie ścieżki przyrodniczo–leśne: ścieżka „Stary Zagaj” („Na Stary Zagaj”) licząca 13 km i ścieżka „Głęboczek”- 4,2 km. Są one położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu „Jeziora Skępskie”. Pełnią nie tylko funkcje rekreacyjne, służą celom edukacyjnym oraz umożliwiają obserwację zmian zachodzących w otoczeniu.

Na trasie obu ścieżek znajdują się liczne tablice edukacyjne. W miejscowości Głęboczek zorganizowano leśne pole turystyczne, z którego także korzysta młodzież szkolna. W większości na terenie gminy Skępe występują sosny lub lasy zdominowane przez sosnę. Lasy liściaste i mieszane oraz skupiska dąbrowy świetlistej zachowały się tylko w niektórych miejscach. Oprócz sosny występuje także dąb, olcha, jesion, klon, brzoza, jawor i grab oraz inne gatunki drzew. W 1992 r. utworzono rezerwat przyrody „Torfowisko Mieleńskie”, który znajduje się po zachodniej stronie Jeziora Mielno. Na terenie rezerwatu występuje 241 gatunków roślin (206 naczyniowych i 35 mszaków). Rzadkim okazem jest brzoza niska oraz 9 reliktowych roślin torfowiskowych. Rezerwat można podziwiać z wieży widokowej znajdującej się w Babich Ławach.

W gminie Skępe znajdują się także zabytkowe parki. W wiosce wokół zabudowań należących kiedyś do PGR, a wcześniej do znanej rodziny Zielińskich, jest założenie parkowe z ciekawymi okazami starych drzew. Również park Borek stanowi bogaty pod względem roślin zespół przyrodniczy. Dla miłośników pieszych wycieczek godna polecenia jest trasa wzdłuż brzegów rzeki Mień, szczególnie w okolicach starego drewnianego młyna w miejscowości Żuchowo. Brzegi meandrującej rzeki porastają chronione gatunki runa leśnego. Teren rezerwatu nazwano „Przełomem Mieni”.

W gminie Skępe zostały wytyczone i dobrze oznakowane następujące szlaki: brązowy, czerwony, żółty, zielony i niebieski. I tak trasa rowerowa Karnkowo liczy 15 km (szlak brązowy), szlak czerwony ma długość 4 km, żółty – 13 km, zielony – 6 km oraz niebieski wokół Jeziora Łęckiego – 15 km. Szlak niebieski w 2008 r. został wydłużony do 32 km. Część szlaków turystycznych wiedzie przez gminę Lipno. W wielu miejscach szlaki schodzą się z sobą, o czym świadczą namalowane na drzewach znaki.  Skępe i gmina Skępe to doskonałe tereny rekreacyjne dla miłośników rowerów, kajaków, łódek i rowerów wodnych, wędkarzy lub osób lubiących piesze wędrówki. Liczne jeziora sprzyjają sportom wodnym. Nad Jeziorem Wielkim i w parku Borek zostały zainstalowane siłownie. Warto skorzystać z uroków ciepłej jesieni i aktywnie spędzić czas na łonie natury w okolicach Skępego.

Bożena Ciesielska

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7035972