Oni walczyli o wolną Polskę

Oni walczyli o wolną Polskę

Oni walczyli o wolną Polskę

1 marca w Bydgoszczy na ścianie budynku obecnego Szpitala MSWiA przy ul. Ks. Markwarta 4, gdzie po II wojnie światowej mieściła się pierwsza siedziba bydgoskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, odsłonięta została tablica pamiątkowa. W piwnicach tego budynku od lutego 1945 roku torturowano i mordowano polskich patriotów, wśród których był między innymi ppor. Leszek Biały, szef łączności Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej.

Zabierając głos pod ścianą dawnej katowni wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za systematyczne poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Wyklętych oraz dokumentowanie ich poprzez wystawy i wydawnictwa, poświęcone miejscom zbrodni komunistycznych w Polsce. Uroczystości upamiętniające żołnierzy podziemia antykomunistycznego kontynuowane były na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej, gdzie złożono kwiaty przy Ścianie Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ich intencji w bydgoskim kościele garnizonowym odprawiona została też uroczysta msza święta.

Dalsze uroczystości odbyły się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Zabierając głos wicemarszałek Zbigniew Ostrowski zacytował fragmenty listu, którym blisko 70 lat temu, w grudniu 1949 r., żegnał się ze swoją matką Marian Olejniczak, wówczas 19-letni żołnierz oddziału Stanisława Kamińskiego „Młota”. Rozstrzelano go w bydgoskim więzieniu i pochowano potajemnie na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

– Życiorysy tych ludzi stanowią niezwykle ważny element naszego narodowego ducha, naszej narodowej tożsamości. Są wspaniałymi przykładami bohaterstwa i oddania Ojczyźnie, które muszą być wydobywane z zaciemnionych kart naszej historii – podkreślił w swym wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Kończąc zwrócił się do uczestniczących w uroczystości finalistów III Bydgoskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych: – Oni walczyli o wolną Polskę. O Polskę, którą teraz mamy. Wolność odzyskana w 1989 r. to nic innego, jak scheda Żołnierzy Wyklętych! Bo to oni, walcząc o wolną i demokratyczną Polskę, byli tym duchem wolności, który i my dziś winniśmy pielęgnować w sobie. To rola nasza i przyszłych pokoleń. Cześć ich pamięci!

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Gabinet Marszałka

Fot. Wojciech Konieczny/UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7036531