Multimedialna opowieść o radiu kolejną atrakcją 23. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Multimedialna opowieść o radiu kolejną atrakcją 23. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Chcesz spróbować sił jako radiowy superredaktor, operator kamery i montażysta, zobaczyć z bliska, jak ścieżkę dźwiękową nagrywają multiinstrumentaliści, odbyć wirtualny spacer w technologii 360 stopni po radiowych studiach emisyjnych i koncertowych, pobujać się w rytm radiowych przebojów na zaaranżowanej u nas silent disco? Tego wszystkiego będzie można spróbować w namiocie Polskiego Radia podczas 23. Pikniku Naukowego już w najbliższą sobotę 11 maja br. na PGE Narodowy w godz. 11.00 – 20.00.

Polskie Radio zaprasza na wyjątkowy spacer po fascynującym świecie… radia! W multimedialnej przestrzeni każdy z uczestników będzie mógł zaobserwować  przenikanie się dwóch światów: analogowego i cyfrowego. Całość złoży się w pełną zaskakujących detali opowieść o historii i technologicznym rozwoju radia.

Ale radio to przede wszystkim ludzie!

Piknik to okazja do spotkania się z dziennikarzami Polskiego Radia, to oni sprawiają, że technologia nabiera ducha, a słowa i dźwięki zaczynają żyć. Wszyscy chętni będą mogli podpatrzeć, a nawet spróbować pod kierunkiem naszych najlepszych radiowych redaktorów, jak montuje się dźwięki – na taśmie, jak to kiedyś robiono, oraz cyfrowo. Na pamiątkę będzie można zabrać ze sobą fragment nagranej przez siebie taśmy i zapis cyfrowy na pendrivie.

Radiowcy zaproszą także do uczestnictwa w nagraniu wielu ścieżek instrumentalnych: będzie można zobaczyć i usłyszeć jak osobno nagrywane gitara elektryczna, basowa, keyboard i perkusja „składa się” w jeden utwór muzyczny.

W unikatowym w skali Europy i pionierskim Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia odtworzony zostanie magiczny świat dźwięków. To legendarne już dziś Studio od początku skupiało wybitnych artystów, którzy już kilkadziesiąt lat temu zafascynowani byli muzyką elektroniczną. Ich kompozycje nie raz stanowiły dźwiękową ilustrację znakomitych filmów – ich fragmenty zobaczymy w czasie Pikniku.

Niezwykłych wrażeń dostarczą także słuchowiska binauralne – na specjalnie przygotowanym przez Teatr Polskiego Radia stanowisku przenieść się będzie można do trójwymiarowego świata dźwięków. Nagrania binauralne przeznaczone są do słuchania przez specjalne słuchawki: dzięki tej technice ma się złudzenie bycia w środku słyszanych wydarzeń. Nadzwyczajny realizm potęguje emocje i wrażenia wynikające z treści zrealizowanych w ten sposób słuchowisk.

Radio to coraz częściej także obraz. Niezawodni radiowi inżynierowie i realizatorzy zaprezentują techniki realizacji obrazu. Będzie można przyjrzeć się ich pracy, ale także samodzielnie zrealizować krótki materiał.

Praca radiowca wciąż fascynuje słuchaczy w każdym wieku, dlatego zaprosimy także do  interaktywnej gry „Zostań superredaktorem” oraz na spacer w goglach VR 360, którego nie sposób zapomnieć. Dzięki tej technologii będzie można poczuć się, jakby się było w studiach emisyjnych Jedynki i Czwórki w czasie audycji, albo w radiowych studiach koncertowych.

Ale na tym nie koniec radiowych czarów: DJ-e, w rolę których wcielą się m.in. Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska z Trójki, Piotr Truszkowski z Czwórki i Marcin Kusy, szef muzyczny Jedynki, zaproszą na silent disco, prezentując swoją ulubioną muzykę z radiowych list przebojów.

Jak co roku z namiotu Polskiego Radia nadawane będą audycje na żywo, będzie tu można spotkać wybitnych naukowców i popularyzatorów nauki, influencerów, znanych dziennikarzy i gwiazdy. W przestrzeni Polskiego Radia odbędą się spotkania z legendami stacji: Piotrem Stelmachem – w godz. 12.00-13.00 oraz Markiem Niedźwieckim – w godz. 13.30-14.30, którzy będą podpisywać książki i płyty.

***

Dostępna jest już wirtualna mapa imprezy. Zaznaczono na niej m.in. wszystkie strefy, stoiska wystawców, punkty informacyjne, punkty gastronomiczne, wyjścia bezpieczeństwa i punkty pomocy. Dostępna jest pod linkiem: http://mapapiknikunaukowego.kopernik.org.pl/

Piknik Naukowy, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „My i Maszyny”, to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy ciekawi są świata – bez względu na już zdobytą wiedzę i bez względu na wiek. W tym roku po raz pierwszy przestrzeń Pikniku podzielona została na 7 stref tematycznych. Dzięki temu odwiedzający będą mogli w prosty sposób odnaleźć najbardziej interesujące ich tematycznie pokazy, zaś wystawcy zyskają na ich czytelności. To ważne, bo tego dnia pokazów będzie prawie 1000, a przygotowało je ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy.

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 11 maja 2019 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie.

Więcej informacji: www.pikniknaukowy.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6972785