Broszura edukacyjna Krajeńskiego Parku Krajobrazowego

Broszura edukacyjna Krajeńskiego Parku Krajobrazowego

Krajeński Park Krajobrazowy, utworzony 17 sierpnia 1998 r. z inicjatywy lokalnej społeczności, jest największym parkiem krajobrazowym województwa kujawsko-pomorskiego i jednym z największych w Polsce. Obszar Parku zajmuje 74 985,60 ha w powiatach: sępoleńskim, tucholskim oraz nakielskim – na terenie gmin: Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Kamień Krajeński, Sośno, Mrocza, Kęsowo. Symbolem Parku jest żuraw (w herbie KPK) .

W Parku dominuje krajobraz rolniczy, urozmaicony lasami, pagórkami i jeziorami. Wody Parku są bardzo czyste, o czym świadczą żyjące w nich liczne raki, kryjące się wśród roślinności w tamtejszych zbiornikach. Rzeki i jeziora obfitują w 13 gatunków różnych ryb, m.in. leszcza, okonia, karasia, szczupaka, lina i są dużą atrakcją dla wędkarzy.

Na terenie Parku występuje 140 gatunków ptaków, w tym drapieżnych, jak: jastrząb, kobuz, krogulec, kania ruda, bielik oraz niezwykle cenny orlik krzykliwy. Wieczorami można wsłuchać się w odgłosy przyrody, np. pohukiwanie sowy puchacza. W Parku żyją również ssaki, takie jak:  jelenie, daniele, sarny, dziki, lisy, borsuki, jenoty, kuny, zające.

Podczas wędrówek można napotkać także któregoś z przedstawicieli świata płazów, w tym: kumaka nizinnego, którego brzuch pokryty jest jaskrawymi czerwonymi lub pomarańczowymi plamami o charakterystycznym kształcie.

Teren Parku słynie również z licznych zabytków architektury świeckiej i sakralnej, takich jak kościoły parafialne oraz efektowne ruiny pałacu w Runowie Krajeńskim, czy pałacu w Sypniewie z połowy XIX wieku.

Więcej informacji na : http://parki.kujawsko-pomorskie.pl/kpk

Do pobrania: broszura edukacyjna

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6972429